Jak działają elektroniczne komputery? Historia i zasady działania przekaźników elektrycznych, lamp próżniowych (triod) i tranzystorów, które zastąpiły w maszynach liczących części elektroniczne i które stanową podstawową ich część.

💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

🔴SERWER DISCORD RG

Discord

Dzisiejszym filmem rozpoczniemy cykl, który – mam nadzieję wyjaśni Wam to – jak działają współczesne komputery, zaczynając od zupełnie podstawowych ich elementów i powoli opowiadając o coraz bardziej i bardziej złożonych i skomplikowanych.

Na początek poznamy najmniejsze i jednocześnie najważniejsze części, jakie znajdują się w tych maszynach – to jest przekaźniki, czyli mechanizmy, które mogą coś dla nas włączyć lub wyłączyć w zależności od naszych chęci.

Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku zaczęły się pojawiać maszyny liczące używane w statystyce i księgowości, używające kart i taśm perforowanych. Opowiadałem o nich przy okazji materiału poświęconego papierowemu nośnikowi danych.

Ich wysyp był spowodowany potrzebą analizowania i przetwarzania coraz to większej i większej większej ilości danych, jakie zaczęła wytwarzać nasza cywilizacja na przełomie XIX i XX wieku.

Moment ten to jednocześnie ogromne przyspieszenie całej naszej cywilizacji i początek współczesnej gospodarki, handlu, a także przyspieszenie nauki, która była w stanie wytworzyć kolejne wynalazki stosowane w komputerach.

Spis Treści Odcinka:

0:00 Wstęp – Przekaźniki
1:13 Historia Pierwszych Maszyn Liczących
2:22 Pierwsze Komputery Mechaniczne Zuse Z1 / Z3
3:56 Jak Działają Przekaźniki Elektryczne?
5:25 Komputer Harvard Mark I
7:00 Pochodzenie Słowa „COMPUTER BUG”
7:41 Jak działa Dioda i Trioda – Lampy Próżniowe
10:41 Komputer Colossus Mark 1
11:13 Komputer ENIAC
12:15 Jak Działa Tranzystor – Trioda Półprzewodnikowa?
14:48 Komputer TRADIC
15:20 Komputer IBM 608 i dalszy rozwój
16:32 Podsumowanie Odcinka

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:

Strona Główna

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

Podsumowując: Jedną z najważniejszych części składowych komputera są przekaźniki, które kiedyś były elementami elektromechanicznymi, później lampami próżniowymi, a obecnie są realizowane za pomocą tranzystorów.

Ich ilość w maszynie zmieniała się od setek, poprzez tysiące, dziesiątki tysięcy, a obecnie sięga spokojnie wartości dziesiątek miliardów i więcej. Również wielkość tych elementów uległa drastycznej zmianie – od kilku centymetrów do kilkunastu, a nawet kilku nanometrów obecnie.

Jakie rzeczy się buduje z tych przekaźników i jak one działają? Tego dowiecie się z kolejnych filmów z tej serii. Seria inspirowana cyklem PBS Electronic Computing, z którego zaczerpnąłem doskonałe opracowany podział na sensowne odcinki.

#Informatyka #Komputery #TheGameIsNotOver