W roku 1983 z inicjatywy Jacka Trzmiela Commodore postanowiło stworzyć super tani super mały komputer za 50$ – Commodore 264, zamiast niego powstało Commodore 16…

Pokazany na filmiku piękny zestaw Commodore 16 podarował nam już chyba prawie półtora roku temu nasz dobry kolega Bohdan Rączkowski. Bohdan – w końcu doczekałeś się obiecanego filmiku!

Historia Commodore 16

W roku 1984 firma Commodre posiadała dwa rekordy w ilości sprzedaży komputerów domowych: starszego pochodzącego z roku 1980 VIC-20 oraz jego bezpośredniego następcę z roku 1982 Commodore 64. Obie maszyny były bardzo chętnie kupowane, miały tylko jedną małą wadę – cenę – która wynosiła kilkaset dolarów.

Jednocześnie na początku lat 80 na rynku znaleźć można było maszyny będące klonami ZX Spectrum, produkowane np. przez Timexa oraz komputery firm Matel, czy Texas Instruments o podobnych możliwościach za 50-100 dolarów. Firma Commodore spodziewała się także zalewu rynku przez tanią japońską elektronikę. Postanowiła więc uprzedzić ten fakt odważnym posunięciem.

W roku 1983 z inicjatywy Jacka Tramiella postanowiono stworzyć super tani super mały komputer (o wielkości porównywalnej do Spectrum/Timexów). Dodatkowo jego przewagą miała być możliwość wbudowania kilku programów w pamięć ROM (dobieranych na zamówienie) oraz rozbudowany BASIC 3.5 zawierający komendy do obsługi grafiki, dźwięku, czy nawet dżojstików – zwiększający znacznie walory edukacyjne komputera.

Komputer ten miał kosztować ledwie około 50$.

Niestety już na etapie projektowania maszyna powiększyła trochę swoje rozmiar i cenę, do przewidywanych 79$. Koniec końców przygotowano dwa prototypy, które zostały zaprezentowane przez samego Jacka Tramiela 13 stycznia 1984 roku. Były to Commodore 264 (późniejsze Plus 4) i 364 (ciekawy sprzęt z budowaną np. syntezą mowy, które nie trafiło do produkcji). Co znaczące było to na dwa dni przed jego odejściem z firmy. Warto zauważyć, też – że sam Jack był generalnie zwolennikiem pierwotnej bardziej ekonomicznej wersji tych maszyn.

Niestety zmiany w zarządzie, problemy z ewentualną dystrybucją sprzętu z customowym oprogramowaniem, chęć wykorzystania części i fabryk produkujących już C64/VIC-20, spowodowały, że zamiast tego na rynek w trafił troszkę inny sprzęt.

Był nim wydany jeszcze w tym samym roku Commodore 16. Niedługo później pojawili się też jego dwaj bracia C116 i Plus/4 – przypominające bardziej oryginalny pomysł na te sprzęty – tworząc tym samym linie komputerów Commodore 264.

FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia