Jak działają dyski 8″, 5.25″ i 3.5″? Te magnetyczne nośniki danych z dawnych lat zamknięte w plastikowych obudowach? Historia, budowa, sposób zapisu danych, czyli Retro? Jak to działa?

💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

Jeszcze dosłownie kilka, może naście lat temu dyskietki były praktycznie wszechobecnym medium służącym do przenoszenia danych, a teraz znane są głównie z tej małej dziwnej ikonki, którą znaleźć można jeszcze w kilku programach służącej do zapisywania dokumentów, a której niektórzy młodsi użytkownicy komputerów już z jej fizycznym oryginałem nie kojarzą.

Poprzednie Filmy:

Jak działają kasety?

Mit: Cicho, bo się nie wgra!

Jak działają karty perforowane?

Interfejs IEC/Turbo w stacjach C64:

Seria Retro? Jak to działa?

Ich historia rozpoczyna się ponad pięćdziesiąt lat temu, gdy IBM rozpoczął pracę nad nowym systemem pozwalającym ładować przy starcie komputera oprogramowanie do jego pamięci.

Miał być on z jednej strony niezawodny i na tyle szybki, by start maszyny nie był irytującym problemem, a z drugiej używać na tyle taniego i przenośnego nośnika danych, aby aktualizacje oprogramowania i jego wymiana nie była zbytnio skomplikowana i obciążająca dla klientów.

Na początku zastanawiano się nad używaniem taśmy, ale nie nadawała się ona do tego celu, bo wymagała ciągłego przewijania i nie pozwalała na swobodny dostęp do danych.

Sam jednak materiał i sposób zapisu danych na niej był na tyle niezawodny, że stał się podstawą do dalszych prac nad tym problemem.

Warstwę magnetyczną zamiast na taśmie umieszczono na 8-calowym krążku, a głowicę odczytującą usunięto z stacjonarnego położenia i umieszczono a na wysięgniku, który dzięki silnikowi krokowemu mógł szybko zmieniać położenie nad wirującym pod nim nośnikiem.

Prototyp działał całkiem nieźle, ale miał mały problem. Ekstremalnie szybko brudził się.

Dysk postanowiono więc zamknąć pomiędzy dwa miękkie kawałki materiału chroniącego go i czyszczącego jednocześnie i zamknąć elastycznej obudowie, by można było go bezpiecznie przenosić i chronić przed uszkodzeniami.

I tak w roku 1971 pojawiła się pierwsza dyskietka – na razie przeznaczona tylko do odczytu i mogąca pomieścić ledwie 80 KB danych, wykorzystywana w komputerach IBM System/370.

🔴SERWER DISCORD RG

Discord

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:

Strona Główna

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

#RetroSprzęt