Spoglądając na aktualne ceny Pegasusów na portalach aukcyjnych i różnych forach internetowych sięgających czasami nawet kilkuset złotych – można się zacząć zastanawiać – co tak naprawdę siedzi w tym sprzęcie? No i jaka jest jego historia?Konsole Pegasus pojawiły się w Polsce w roku 1992 dzięki założonej wówczas między innymi przez Marka Jutkiewicza firmie BobMark.

On to właśnie podczas wcześniejszej wizyty w Azji, skąd sprowadzał do tej pory tanie spodnie, natknął się na klony mającej swoja premierę blisko dekadę wcześniej konsoli Nintendo Famicom. Pan Marek od razu poznał się na tym sprzęcie, a raczej na zysku, jaki mogłaby przynieść jego sprzedaż w naszym kraju.

Z pomocą finansową swojego partnera biznesowego Darka Wojdygi, któremu nota bene zawdzięczamy nazwę Pegasus rozpoczął operację importu i rozprowadzania konsol w Polsce.

Właściciele firmy BobMark International podjęli dodatkowo słuszną decyzję o realizacji szeroko zakrojonej akcji reklamowej, dzięki której o ich konsolach dowiedział się cały kraj.

I tak na półki sklepowe trafiły dwa modele konsol – klonów japońskiego Famicoma. Najpierw MT-777DX a później IQ-502. Co ciekawe – na samym początku na pudełku konsoli można było znaleźć nawet logo Nintendo. Jak widać polscy biznesmeni się za bardzo nie patyczkowali.

Oba modele produkowane były w fabrykach znajdujących się w Tajwanie. Niestety nie udało mi się znaleźć potwierdzenia, która z nich produkowała MT-777DX, ale pewne jest że drugą wersję konsoli można przypisać tajwańskiej firmie Micro Genius.

Zresztą z jej fabryk pochodzi praktycznie połowa famiclonów, które znalazły się na początku lat 90 w europie środkowo-wschodniej. Oprócz polskiego Pegasusa IQ-502 odpowiedzialna jest ona za rosyjskie klony Dendy IQ-501 i całą masę innych produktów oznaczonych tymi dwoma pierwszymi literkami.

Jako, że pół europy sprowadzało sprzęt z tych samych fabryk (co w sumie nie zmieniło się do teraz) – na rynku można znaleźć konsole identyczne z Pegasusami – różniące się tylko logiem na obudowie. I nie mówię, tutaj o pojawiających się później w ogromnej ilości podróbkach podróbek, a o oryginalnych famiclonach (jeśli w ogóle można tutaj o oryginalności mówić).

Jak później zobaczycie pierwsze wersje IQ-502 są w środku praktycznie identyczne, jak MT-777DX, można więc założyć, że pochodzą one z tego samego źródła, albo innej powiązanej fabryki.

Niewątpliwą zasługą Pegasusa jest można by powiedzieć – ukonsolowanie Polski – we wczesnych latach 90. Siła tej marki była na tyle potężna, że jak wspominałem – konsole, która sama w sobie była podróbką – zaczęto podrabiać w Polsce na 100 i 1 sposobów. Dzięki temu – w tym momencie – mamy całą gamę lepszych i gorszych (zazwyczaj gorszych produktów) oznaczonych tym logiem.

Dodatkowo w powstało przekonanie, że Pegasus to produkt Polski i mało kto wiąże go z jakimiś zachodnimi NESami i Famiconami. Dochodzi do tego, że nazwę tą trzeba umieszczać w tytułach filmów i artykułów obok nazw oryginalnych, bo inaczej duża część widzów i czytelników nie będzie wiedziało o jaką rodzinę konsol chodzi.

I nie ma co tu się dziwić. Dla dziesiątek tysięcy polaków Pegasus na zawsze pozostanie to jedyną i ukochaną pierwszą konsolą.

ŹRÓDŁA:

Pegasus Gry:
http://pegasus-gry.com/

Nintendo Wikia:
http://pl.nintendo.wikia.com/wiki/Pegasus

GadżetoMania:
Na skrzydłach Pegasusa. Od „Randki w ciemno” do Hoop Coli

Gry-Pegasus:
http://www.gry-pegasus.xaa.pl/

Bootleg Games Wiki:
http://bootleggames.wikia.com/wiki/Famiclones

Niche Gamer:
http://nichegamer.com/2014/12/09/gaming-in-the-time-of-change-famiclone-culture-in-the-post-soviet-bloc-countries/

WSPARCIE: https://patronite.pl/retrogralnia

FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia