Pojawiły się kolejne informacje o rozszerzeniu AY do C+4. Temat jak się okazuje rozwija się prężnie.

Informację podesłał nam sam autor BKP. O jego dokonaniach pisaliśmy wcześniej np tutaj albo tutaj. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się że temat rozszerzenia muzycznego opartego o układ AY do C+4 nadal żyje. Ba rozwija się i może się z tego zrobić fajna „zabawka” do tej serii komputerów. Jest to o tyle fajny news, że do rodziny 264 nie ma za dużo rozszerzeń.

Oto info od BKP:

Takie nowe wieści podsyłam 🙂
Otóż po wyraźnym zainteresowaniu na forum rozszerzeniem AY do commodore postanowiłem zrobić zupełnie nową autorską wersję tej przystawki.

Schematu oryginału raczej nie da się zrysować, bo starte są oznaczenia układów, a poza tym obecnie dostępne czipy AY3-8910 nie są tolerowane w technice pierwowzoru – sprawdzałem podmieniając zamiast układu z przed 30 lat niedawno zakupione układy dźwiękowe – więc i tak by to kiepsko działało. Restrykcyjne są czasy dostępu przez co dziwnie fałszują.

Wziąłem się więc za projektowanie od zera z wykorzystaniem tego co łatwo dostępne i uprości całą konstrukcję. Właściwie z oryginału pozostały tylko adresy dostępu $fd21, $fd22, $fd23, które można przyjąć już za standard dla C+4 i AY, cała reszta jest nowa. Zdecydowałem też, że nie będzie oryginalnego EPROM z DIGIMUZ’a, bo właściwie do niczego nie jest potrzebny. Zawiera on turbo do współpracy z magne tofonem i basicowe komendy grające AY, z których właściwie nigdy nie korzystałem i nic specjalnego uzyskać się nimi nie da, oprócz prostych melodyjek. Powstał więc cartridge, który wygląda jak na załączonych fotkach, który oczywiście w pełni działa prawidłowo z nowymi czipami AY jak i starymi (np. z odzysku) – sprawdzone!

Obecnie na forum plus4 (red. plus4world) już ktoś zapodał przykładową konwersję ze spectrum, która pięknie się odgrywa na emulatorze. Na hardware jeszcze nie sprawdzałem, bo nie mam jak przenieść pliku – dopiero jestem w trakcie składania sd2iec. W każdym razie jeśli gra na emu to i na sprzęcie powinno, bo zazwyczaj jeśli występowały problemy z odtwarzaniem to tylko na emu 🙂

Pozdrawiam
BKP

Sylwek zapodał także najnowszy film gdzie można to cudo! usłyszeć w działaniu.

Zapraszamy do śledzenia dyskusji i przeglądu wersji próbnych muzyczek na AY na emulatorze YAPE. Wszystkie info jest w wątku który podałem wyżej na forum plus4world.

Na koniec dodam, że na naszym c64scene.pl forum także toczy się dyskusja na temu tego carta. Polecam uwadze bo pojawiły się wzmianki że może będzie jakaś mini produkcja i możliwość zamówienia… kto wie. Ja trzymam kciuki!

Carrion