Ależ rarytasy wpadły dzisiaj do naszego studia. 1581 w Boxie? Commodore 116 w Boxie? A może Commodore SX64 w Boxie… Już tłumaczę.

Kolekcjonerzy retro sprzętu zbierają różne modele, egzemplarze, unikaty, itp, itd. Jak się uda i długo szukany model retro komputera trafi się w pudełku (W Boxie!) to jest już zupełny szał i powód do dumy.

Ja do tej pory nie zbierałem jakoś szczególnie pudełek. Ot jak się trafiło kupić na jednym czy drugim serwisie aukcyjnym komputer, który akurat szukałem w pudełku po prostu traktowałem to jako miły bonus. Do dzisiaj! Bo chyba zaczynam zbierać pudełka.

Śpieszę wyjaśnić, że nie udało mi się kupić ani stacji 1581 ani tym bardziej SX’a 64 w oryginalnych pudełkach. Takie cuda chyba się już nie zdarzają. Kupiłem natomiast same pudełka.

Okazuje się, że ktoś wpadł na pomysł, znalazł zapotrzebowanie, zczaił niszę… lub po prostu sam miał potrzebę i zaczął produkować pudełka (repliki pudełek) do komputerów Commodore.

Otóż jest firma – w Szwajcarii, która ma w ofercie pudełka do retro komputerów. W zasadzie do komputerów firmy Commodore (C64, C128, Amigi, itd). Węglarze i koksownicy 😉 muszą obejść się smakiem. Ta firma, jak wnioskuję, zajmuje się ogólnie drukiem, ale z jakiegoś powodu zachciała wyprodukować serie pudełek (i naklejki na dyskietki) do komputerów naszej ulubionej marki. Pudełka są replikami oryginałów z epoki. Zawierają także kilka dodatków (jak np wkładki, wypełniacze itp) i w zasadzie po samodzielnym złożeniu pięknie się prezentują w naszych kolekcjach, wyglądając jak oryginały z epoki.

Zakupiłem kilka takich pudełek i dzisiaj kilka z nich poskładałem żeby zobaczyć na co tak „bezmyślnie” wydałem pieniądze. Złożenie pudełek nie jest trudne. Zajmuje kilka minut a efekty są chyba niezłe… Zobaczcie zdjęcia.

No dobra, ale skąd wziąć te cudeńka…?

Zastrzeżenie: C64Portal.pl nie prowadzi reklam więc możecie być pewni, że nie jest to materiał sponsorowany. Ot moja letnia pokusa aby wydać nieco grosza na hobby.

Jeśli chcielibyście kupić takie „zabawki” i mieć w swojej kolekcji, wystawić w gablocie, albo, nie przymierzając, w muzeum? Musicie wejść na stronę szwajcarskiej firmy http://plakativ-druck.ch. Musicie także pogodzić się z faktem, że jak na nasze krajowe warunki to jest to, chyba, nieco droga zabawka. Ceny oscylują w okolicach 30€ – 50€. Czy warto, to już ocenicie sami.

Ja na filmie pokazuję jak wygląda proces składania pudełek oraz jak to wygląda po złożeniu. Ot, taka wakacyjna fanaberia.

Carrion