O nas

Co to jest RetroGralnia?

RetroGralnia to inicjatywa mająca wszystkim zainteresowanym tematykę historii gier video i komputerów, w szczególności pierwszych dekad ich istnienia oraz zachowanie jak największej ilości sprzętu i innych eksponatów z tamtego okresu dla przyszłych pokoleń.

RetroGralnia, jako organizacja non-profit, swoje cele realizuję poprzez:

 • prowadzenie kanału YouTube, gdzie znaleźć można szeroką gamę filmów poświęconych historii gier, komputerów i konsol video, recenzję i opisy sprzętu, relacje z imprez i wystaw retrogamingowych i retroinformatycznych,
 • organizowanie prelekcji i wykładów na festiwalach, konwentach, wystawach i imprezach,
 • organizowanie sal tematycznych i wystaw na wszelakich imprezach,
 • współpracę z innymi podmiotami tego typu i promowanie ich działalności,
 • zdobywania i zachowywania zabytków techniki oraz udostępnianie ich szerokiemu gronu odbiorców.

Historia

Projekt RetroGralni została stworzony pod koniec 2010 roku przez organizatorów wrocławskiego konwentu CoolKon (członków Rawickiego Klubu Fantastyki i stowarzyszenia Wratislavia Fantastica), jako jego integralna część i motyw przewodni piątej edycji imprezy. Obecnie RetroGralnia prowadzi swoje działania w ramach Fundacji Pro Fantastica.

 

Wówczas to została wymyślona nazwa własna inicjatywy - RetroGralnia (ówczesna pisownia retroGralnia)  - o dziwo do tamtej pory nigdy nie użyta - gdyż na konwentach gościły jedynie "retro console roomy".

Imprezy

RetroGralnia, jako inicjatywa przybliżająca tematykę retrogamingu (retrogrania) obecnej młodzieży i melancholijny powrót do lat młodości dla starszych graczy, zagościła do tej pory na kilkunastu imprezach. Między innymi: Tatooinie (Wrocław), CoolKonie (Wrocław), Dniach Fantastyki (Wrocław), Krakonie (Kraków), Pyrkonie (Poznań), Polconie (Poznań, Wrocław), Porytkonie (Sosnowiec), Opolskich Spotkaniach Fantastycznych, Dawnych Komputerach i Grach (Wrocław, Kraków, Łódź), Nocy Muzeów w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki (Katowice)

Pełną listę i terminy przyszłych imprez znajdziecie w Kalendariun.

RetroGralnia 2014

W czerwcu 2014 roku zorganizowaliśmy pierwszą imprezę pod własną marką - RetroGralnie 2014 - będącą interaktywną wystawą poświęconą grom video i starym komputerom. Poniżej można znaleźć relację z imprezy:

Teksty

Teksty powiązane z RetroGralnią można od początku 2011 roku w dodatku/zinie Inne Sfery:

Sprzęt

W ramach RetroGralni udostępniamy naszym gościom szeroką gamę gier, komputerów i konsol, zakupionych w 99% ze środków własnych. Są to między innymi modele takie jak: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 600, Amiga 1200, Sega Mega Drive, Sega Master System, Nintendo NES, Nintendo SNES, Nintendo 64, Playstaion PSX, Nintendo GameCube i inne.

Jeśli posiadasz w domu jakikolwiek sprzęt (akcesoria, gry) retro i nie masz co z nim zrobić - napisz do nas - chętnie się nim zaopiekujemy. Zamiast kurzyć się w szafie - ucieszy jeszcze wielu ludzi.

Media

Materiały poświęcone RetroGralni:

Kontakt

Jeśli chcesz zaprosić nas na swoją imprezę fandomową (czy inny event) lub po prostu się z nami skontaktować - napisz do nas na adres: info@retrogralnia.pl

Jesteśmy rzecz jasna otwarci na wszelką inną współpracę - więc jeśli chcecie dołączyć do nas w tworzeniu filmików, artykułów, organizacji retrosal na konwentach i innych imprezach - dajcie nam znać.

Ekipa RetroGralni

This slideshow requires JavaScript.

Ekipę RetroGralni tworzą miłośnicy starych komputerów, konsol i gier z całej Polski.

Jej trzon stanowią:

 • Jakub 'borg' Rzepecki (Wrocław)
  Urodzony w roku 1980. Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoją przygodę z grami rozpoczynał od klona konsoli Atari 2600 zwanego popularnie Rambo. Wielki miłośnik komputera Commodore 64, na którym w podstawówce zdobywał pierwsze szlify programisty. Działacz fandomu fantastycznego. Współtwórca Konwentu Miłośników Gier i Fantastyki "CoolKon". Szef bloków programowych/akredytacji/prelegent na licznych imprezach konwentowych. Organizator Polconu 2012. Fotograf amator. Milośnik seriali fantastycznych.
 • Michał 'mfx' Lisiecki (Wrocław)
  Urodzony w roku 1980. Z wykształcenia informatyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Jego pierwsza konsolą był "Ну, погоди!", klon konsolki Nintendo Game & Watch. Późniejszy posiadacz Commodore 64 i Amigi 500. Działacz fandomu fantatsycznego. Współtwórca Konwentu Miłośników Gier i Fantastyki "CoolKon". Miłośnik seriali, kina i komiksów. Znawca retro (i nie tylko) gier. Prelegent konwentowy. Współorganizator Polconu 2102.
 • Artur „Sonda” Ciemiega  (Wrocław)
  Kolekcjoner, gracz, zafascynowany rozwojem technologii elektronicznych i informatycznych. Miłośnik popularno-naukowego programu „Sonda”. Od dwóch lat aktywnie uczestniczący w wystawach popularyzujących dawny sprzęt komputerowy oraz dawne gry. Pasjonat historii, nie tylko tej komputerowej.
 • Wojciech 'Frabi' Frabiński (Wrocław)

oraz 

 • Agnieszka Ciemiega (Wrocław)
 • Piotr Diabeł Skorok (Sosnowiec)
  Z wykształcenia technik informatyk i elektronik. Od 3 roku życia, gdy pierwszy raz zawędrował do wagonu z automatami, wielki fan gier. Największym sentymentem daży Amigę 600. Zdecydowanie jego najbardziej ukochaną grą jest Moonstone, w którego gra przy praktycznie każdej okazji. W latach 2004-2006 był redaktorem serwisu Abandonware: Polskie Centrum Starych Gier. Obecnie aktywny działacz fandomu fantastycznego, organizator wielu konwentów w Sosnowcu (i jednego we Wrocławiu), redaktor naczelny Informatora Konwentowego i wciąż zapalony gracz.
 • Paulina Yoshiko Lis (Kraków)

Nie możemy zapomnieć także o naszych wspaniałych pomocnikach bez których nasze imprezy nie miały by szans się odbyć, takich jak:

 • Natalia Demut
 • Artur Stankiewicz
 • Mikołaj Bożyk
 • Kuba Synowiec
 • Mateusz Turski
 • i inni

Nie możemy też zapomnieć o szeregu przyjaciół z bratnich organizacji, takich jak Dawne Komputery i Gry, PPA, czy MHKI oraz innych, którzy nam pomagają.

Bądź na Czasie z RetroGralnią

Bądź na Czasie z RetroGralnią

Dołączając do naszej listy subskrybcyjnej będziesz otrzymywać informację o imprezach, na których możesz nas spotkać, o nowych filmach na naszym kanale, a także będziesz mógł brać udziała w specjalnych konkursach dla naszych subskrybentow!.

Dziękujemy za subskrypcję!