Oprócz oczywistych atrakcji, takich jak stare gry, konsole i komputery, czy czegoś – na co czekamy szczególnie mocno – flippery – na PIXEL HEAVEN będzie dostępny blok komiksu z czasów peerelu, na którym duża część z nas się w końcu wychowała.

Nie samymi grami człowiek żył. Zdarzało się, że po partyjce w Decathlona joystick odmawiał posłuszeństwa, a coś trzeba przecież robić. Dobrym pomysłem było wówczas wziąć do ręki kolejny tom Kajko i Kokosza, albo księgę Tytusa.

 

To dlatego podczas PIXEL HEAVEN 2013 zorganizowana zostanie wystawa pod tytułem RELAX I PROPAGANDA: POLSKI KOMIKS LAT 80. i 90. Ekspozycja stanowić będzie znakomitą okazję do przypomnienia sobie polskich komiksów lat 80. i 90. (a dla niektórych – poznania tej niezwykłej historii).

Słowo RELAX w tytule wystawy to oczywiście odniesienie do tego, czym był wówczas komiks – czyli rozrywki, jak również do tytułu popularnego wówczas magazynu – w którym nie brakowało zarówno dobrego komiksu, jak i propagandy socjalistycznej. Spojrzenie dziś na ówczesną rzeczywistość przez ten pryzmat będzie naprawdę fascynującym doświadczeniem. A to wszystko uzupełnione o prezentacje najciekawszych fragmentów komiksów, unikalne szkice, anegdoty, nieznane szerzej fakty, subkultury komiksowe… Ale też tzw. polska szkoła komiksu, walka z cenzurą, satyra, odniesienia do ówczesnej rzeczywistości…

Jednym zdaniem – rzecz, której nie wolno przegapić!  Za całość wystawy odpowiada Wojtek Łowicki – kurator sztuki, znawca i popularyzator komiksów. Za swoją działalność uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. A jak już ktoś podłapie klimat – może przenieść się do strefy Retro Stories, gdzie o politycznej propagandzie w komiksie lat 80tych opowie Konrad Hildebrand.

To wszystko już 15 i 16 czerwca w warszawskim klubie Centralny Dom Qultury przy ul. Burakowskiej 12.

Więcej informacji: www.pixelheaven.pl oraz www.facebook.com/pixelheaven

pixel200