Super Nintendo Entertainment System – czyli popularna konsola SNES – jest w naszej kolekcji już od konwentu CoolKon, ale do tej pory nie było okazji by bliżej ją zaprezentować.

Następczyni Nintendo Entertainment System (NES) miała swoją premierę w roku 1990 i produkowana była aż do roku 1999 (w Japonii 2003). Jest przedstawicielką czwartej generacji konsol. Napędza ją 16-bitowy procesor o taktowaniu 3.58 MHz – sporo, choć konkurencyjne produkty posiadały wówczas już dużo większą moc obliczeniową.

Sprzęt ten posiada 128 KB pamięci RAM. Głównym sprawcą sukcesu SNES był jednak procesor graficzny. Zawiera on dodatkowe 64KB pamięci, potrafi osiągnąć rozdzielczość do 512×478 pixeli (z przeplotem), a kolory dobiera z 15-bitowej palety. W grach bardzo przydatna była rzecz jasna możliwość używania „duszków” oraz obsługa 4 warstw grafiki. GPU ten posiada także szereg wbudowanych efektów graficznych, jak scrolling, czy słynna pikselizacja tła. Również układ dźwiękowy zasługuję na uwagę – na jego wyjściu uzyskać można było sygnał 16-bitowy 32 KHz. Nośnikiem gier na tą konsolę są słynne kartridże. Prócz samych gier zawierały często dodatkowe układy elektroniczne, np. pamięć nieulotną do zapisywaniu gier, dodatkową pamięć operacyjną, czy nawet dodatkowe układy graficzne pozwalające na wytwarzanie prostej grafiki 3d.

Poniżej znaleźć można kilka zdjęć naszej konsoli oraz składankę video z grami, jakie na nią posiadamy. Oczywiście na konsoli tej pograć będzie na jednaj z naszych imprez, np. na wrocławskich Dniach Fantastyki.