Dzisiaj niezłe kombinacje – odpalanie gier przeznaczonych dla konsoli Sega SG-1000 (i komputera Sega SC-3000) na komputerze MSX Toshiba HX-10. Sprawdźmy, czy gry na Segę są lepsze od gier na MSXa.

💰 WSPARCIE:
https://patronite.pl/RetroGralnia
https://www.youtube.com/retrogralniapl/join

Notka techniczna Borga:

Komputery MSX były wyposażone w procesor Z80 (wersja A, 3.58MHz), układ graficzny TMS9918A oraz układ dźwiękowy AY-3-8910. Od strony Segi w SG-1000/SC-3000 mamy identyczne CPU oraz identyczny układ graficzny (no może nie fizycznie identyczne, ale kompatybilne) oraz inny układ dźwiękowy SN76489.

Na szczęście te ostatnie są do siebie na tyle podobne, że da się na jednym układów emulować drugi – przynajmniej częściowo. Wbudowany w MSX AY-3 spokojnie radzi sobie z muzyką, bo w tej jest nawet lepszy, ale niestety nie posiada generatora szumów, więc ten element odpada.

Soft w kartridżu to „SofaSMS 1.0 by Louthrax” i to on dokonuje odpowiednich zmian w kodzie, posługując się nawet elementami AI (kod AI by NYYRIKKI) – co jest pewnie mądrą nazwą na „zgadywanie” zachowania się programu.

Tak , jak wspomniałem wyżej – przez różnicę w układach dźwiękowych – nie mamy tu pełnego „udźwiękowienia”, ale… do MSX teoretycznie można dołożyć jeden z kartridży rozszerzających możliwości komputera, które zawierają SN76489 i wtedy dźwięk będzie grać cały.

I mała uwaga do końcówki filmu:

Kiedy mówię, że SMS i SG-1000 to ten sam sprzęt, ale niekompatybilny, to oczywiście mam na myśli SG-1000 Mark III. SMS jest jej „zachodnią” wersją – z innym portem kartridża i innym BIOSem. No i idąc tym tropem na MSXie nie odpalimy gier z SG-1000 Mark 3 – bo SG-1000 Mark 3, to nowsza potężniejsza konsola kompatybilna z SG-1000 Mark I i Mark II. Produkując zachodnią wersję – SMS – tą kompatybilność zerwano.

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

🔴SERWER DISCORD RG

Discord

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:

Strona Główna

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

#RetroSprzęt