Czym jest Retrogaming?

Mówiąc w największym skrócie – retrogaming (czy jak niektórzy piszą – retro gaming) – to hobby polegające na graniu w stare, klasyczne gry. Zazwyczaj mowa tu o grach video – zarówno tych wydawanych na komputery, konsole, jak i automaty.  Mianem tym określa się jednak także zabawę z grami nieelektronicznymi, takimi jak klasyczne gry fabularne RPG, figurkowe gry bitewne, czy planszówki. Ze względu na charakter naszej strony – rzecz jasna – skupiamy się na pierwszym znaczeniu tego słowa.

Niestety nie istnieje żadna definicja jednoznacznie określająca , kiedy gra staje się „retro”. Klasycznie są tym przymiotnikiem określane produkcje, które powstały w pierwszych dekadach istnienia video-rozrywki, tj. latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Większość  graczy zgodzi się również, że można do nich zaliczyć bardziej współczesne twory z lat dziewięćdziesiątych (szczególnie wczesnych).

Jaka jest jednak górna granica wieku gry, która pozwala na nazwanie jej już retrogrą? Dla każdego jest ona inna i bardzo płynna, zazwyczaj zależy od wieku osoby, która zajmuje się tym hobby. Generalnie można powiedzieć, że zazwyczaj przebiega ona w dzisiejszych czasach na poziomie końca dzieciństwa. Dlatego też, dla jednych ta sama gra może być uznawana całkiem nową, dla drugich za klasyczną pozycję, a dla trzecich za retro-wykopalisko.

Jedno jest pewnie – zazwyczaj nie interesują nas gry wychodzące na obecne lub bezpośrednio poprzednie generacje komputerów i konsol – a w większości przypadków – chodzi o gry powstałe choćby w poprzedniej dekadzie (a najlepiej wcześniej).

Sprzęt

Jedną stroną retrogamingu są gry, drugą sprzęt, na który zostały one stworzone. Dlatego też hobby to w większości przypadków powiązane jest z jego zbieraniem. Tak jak w przypadku gier, głównym kryterium dla sprzętu jest wiek. Retrokomputerami i konsolami są zatem wszelkie wytwory powstałe jedną czy kilkoma dekadami – tj. wszelki konstrukcje 8-bitowe czy 16bitowe nawet 32bitowe.

Więcej o najpopularniejszym sprzęcie retrogamingowym przeczytasz u nas tutaj: Link Retrogaming – Sprzęt

Emulatory

Niestety – im sprzęt starszy – tym rzadszy i droższy. Czasami praktycznie niedostępny. Na szczęście na wszelkie współczesne platformy (tj. komputery, konsole, smartfony) znaleźć można emulatory. Dzięki nim można bawić się w retrogaming bez wydania praktycznie, ani jednej złotówki.

Ten rodzaj rozrywki preferują zazwyczaj osoby, dla których w retrogamingu najważniejsza jest sama gra (lub oprogramowanie), która może być oderwana od maszyny, dla której została stworzona.

Film

Zapraszamy do obejrzenia filmu, opowiadającego o podstawach RetroGamingu: