ALU, czyli jednostka arytmetyczno logiczna jest mówi prosta jej definicja, układem cyfrowym, służącym do wykonywania operacji arytmetycznych (takich jak dodawanie, odejmowanie itp.) i operacji logicznych pomiędzy dwiema liczbami (np.OR czy Ex-Or) oraz operacji jednoargumentowych, takich jak przesunięcie bitów, czy negacja. To serce każdego procesora – czy to starego czy nowego.

💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

🔴SERWER DISCORD RG

Discord

ALU jest podstawowym blokiem centralnej jednostki obliczeniowej komputera i jest wykorzystywana praktycznie zawsze i przez wszystkie jego inne elementy. Zrozumienie zasad jego działania, to jednocześnie zrozumienie zasad działania głównej części każdej zarówno współczesnej, jak i retro maszyny.

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:

Strona Główna

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

Poprzednia część cyklu:

🔌 Podstawy Informatyki: Bramki Logiczne i Tranzystory (PI#2)

💡 Podstawy Działania Komputerów: Przekaźniki Elektryczne, Triody i Tranzystory (PI#1)

🔌 Mechaniczne Początki: Pierwsze Komputery Z1 / Z3 (PI#0)

💻 Jak działa dodawanie i odejmowanie w komputerze?

Spis Treści:
00:00 Wstęp do ALU
00:43 Co to jest ALU?
04:08 Budowa i działanie półsumatora 1-bitowego
06:16 Budowa i działanie pełnego sumatora 1-bitowego
08:26 Budowa i działanie sumatora 8-bitowego
11:19 Co umie, a czego nie umie typowe ALU?
12:19 Część logiczna ALU
13:05 ALU jako kolejny poziom abstrakcji i osobny układ

O ALU wspominałem całkiem niedawno przy omawianiu historii pierwszych komputerów mechanicznych i elektromechanicznych Z1 i Z3 i w filmie o działaniu przekaźników. Tamte ALU były ogromnymi szafami, pełnymi tysięcy części, czy to kół zębatych, przekaźników, czy lamp próżniowych.

Nadejście tranzystorów zmieniło wszystko. Już w roku 1967 ówczesny pionier technologiczny firma Fairchild zaprezentowała pierwsze proste ALU mające postać układu scalonego, tj. Fairchild 3800, posiadające jeden 8-bitowy rejestr.

Jednak znacznie bardziej znanym i lepszym przykładem rozwoju technologii jest tu Texas Instruments 74181 z roku 1970. Zbudowane w formie układu zawierającego 75 bramek logicznych, 4-bitowe ALU, posiadające pokaźną bibliotekę zaimplementowanych 16-stu funkcji logicznych i 16-stu matematycznych.

Układ ten był dużym krokiem ewolucyjnym i stanowił, można powiedzieć, protoplastę procesora, jakiego znamy teraz. Zresztą samo 74181 jeszcze do lat ‘80 było, oprócz występowania w formie samodzielnego chipu, integrowane w większych układach i procesorach.

#Informatyka #programowanie #TheGameIsNotOver

PS.
Tak, film nagrany jest, jak kilka ostatnich nie w Muzeum , ale na green screenie 😛