MSX – Wielkie wejście firmy Microsoft w standaryzacje maszyn 8-bitowych z roku 1983, które wspierało 14 gigantów branży elektronicznej, w tym Sony, Panasonic, czy Philips. Maszyny spod znaku MSX mogły stać się przyszłością branży komputerów domowych. Co poszło nie tak?
Wielki projekt firmy Microsoft i ASCII, a dokładnie Kazuhiko Nishi rozpoczął się od powstania SVI BASIC, a właściwie MSX BASIC, a zakończył zakupem wielkiego Dinozaura…
💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join
🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1
🔴SERWER DISCORD RG
✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia
✅ STRONA:
✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
Na początku lat ‘80 rynek komputerów osobistych był bardzo rozdrobniony. Każda firma chcąca wyprodukować swoja maszynę robiła to na swoja modłę. Komputery różnych firm, jak Atari, Commodore, Apple, czy Sinclair nie były z sobą kompatybilne, zresztą jak i większość modeli komputerów tego samego producenta, jak np. Commodore.
Z drugiej strony istniały już wtedy standardy rodem z innych dziedzin technologii, jak np. kasety i urządzenia VHS, które zapewniały kompatybilność między produktami różnych firm, co im samym wychodziło zupełnie na dobre.
Wydawać się więc mogło oczywistym, że podobna standaryzacja komputerów, to jedynie słuszna i opłacalna droga rozwoju. Nic więc dziwnego, że rękawicę podjęła tutaj znana z doskonałych implementacji języka BASIC i systemu MS-DOS firma Microsoft.
16 czerwca 1983 roku – w momencie gdy o standaryzacji nikt jeszcze praktycznie nie myślał, a klony komputerów IBM PC praktycznie jeszcze nie istniały – firma Microsoft ogłosiła wraz z 14-stoma firmami – wielkimi producentami elektroniki: Canon, Fujitsu, General, Hitachi, JVC, Kyocera, Matsushta (Panasonic), Mitsubishi, NEC, Pioneer, Sanyo, Sony, Toshiba i Yamaha powstanie standardu komputerów MSX.
Tak powstał jeden z pierwszych standardów Microsoftu… o którym pewnie wielu z Was nie słyszało. Dlaczego?
Ano dlatego, że za całym projektem MSX stał japoński oddział Microsoftu – japońskie wydawnictwo i dystrybutor – firma ASCII, a dokładnie pan Kazuhiko Nishi będący prezesem tego drugiego i vice prezesem pierwszego.
Kazuhiko Nishi zauważył potencjał jaki ukrywał się w pierwszych komputerach IBM PC i języku IBM BASIC i przewidywał nadejście komputerów 16-bitowych.
Uznał jednak że na rynku jest jeszcze miejsce na standard maszyn 8-bitowych, które będą bardzo konkurencyjne – dzięki niższej cenie. A gdy standard stanie się naprawdę wszechobecnym standardem – można będzie go spokojnie rozwijać na nowsze maszyny i konstrukcje.
Projekt ten bardzo podobał się Billowi Gatesowi, który był wielkim przyjacielem Nishi i uważał go za równego sobie wizjonera.
#RetroSprzęt #RetroGaming #TheGameIsNotOver