Jakiś czas temu przeczytałem, że do życia powraca Commodore 64, wskrzeszone przez Commodore USA. Niestety okazało się, że firma ta tak naprawdę sprzedaje po zawyżonych cenach (600$ za minimalną konfiguracje) zwykłe pc-towe netbooki, choć posiadające jedną niewątpliwą zaletę – obudowę nawiązującą do oryginału (w chwili obecnej wraz zakupionych komputerem nie dostaje się nawet emulatora).
Zacząłem się więc zastanawiać, czy nie można połączyć przyjemnego z pożytecznym (*) i nie wcisnąć do obudowy C64 takiegoż pc-ta własnymi siłami. Doszedłem do oczywistego wniosku, iż nie jestem pierwszą osobą, która wpdała na powyższy pomysł, zacząłem przeszukiwać sieć. Okazało się, że cała operacja jest jak najbardziej możliwa.
Postanowiłem zacząć od rzeczy – wydawać by się mogło najtrudniejszej, a jak się okazuje w cale takiej nie będącej, tj. zamienieniem C64 w klawiaturę PC.
Odpowiedzią na to zadanie jest niemiecki interfejs Keyrah, który można zamówić u naszych zachodnich sąsiadów za cenę 30-40 euro – w zależności od wersji (można wybrać pomiędzy modelami 8bit dla C64/128/D i 16bit dla Amigi600/1200).
Dzięki niemu możemy zamienić klawiaturę Commodore 64 (jak i w naszej wersji VIC 20, C-128D, C-16/116 i Plus/4) w urządzenie USB. Płytka idealnie wpasowuje się w obudowę – niestety uprzednio trzeba pozbyć się oryginalnej płyty głównej komputera (nie bójcie się – nic się jej nie stało – leży sobie spokojnie w szafie),
Co ważne, prócz klawiatury można do płytki podłączyć także diody komputera. Sam interfejs wyposażony jest w przełącznik, dzięki któremu możemy wybrać z mapowania klawiszy przystosowanego do normalnego działania komputera PC lub odpowiedniego dla emulatorów – co pozwala na 100% kompatybilność z C64.
Kolejnym bonusem, jaki uzyskujemy wraz z Keyrah, jest możliwość podłączenia do PC dwóch oryginalnych joysticków C64. Fakt ten zdecydowanie nie powinien ujść naszej uwadze.
Inną ważną cechą interfejsu jest wewnętrzny port USB, dzięki któremu równie dobrze, jak do stworzenia zewnętrznej commodorkowej klawiatury, nadaje się do stworzenia własnego komputerka PC ITX.
To jednak projekt na później. Na razie jednak możemy cieszyć się – wygodną emulacją na zwykłym domowym PC i możliwością podłączenia pod niego prawdziwych joysticków.