Hit z VHS lat ’90, który wtedy podobał się każdemu, a teraz zbiera hejt i zaniżone oceny. Pierwsza poważna adaptacja gry komputerowej – Super Mario Bros.! Czy zasługuje na swoje niskie oceny, czy raczej powinien być traktowany jako dobry luźny film do mniejpoważnego seansu?

💰 WSPARCIE:
https://tipply.pl/u/retrogralnia
https://patronite.pl/RetroGralnia
https://www.youtube.com/retrogralniapl/join

🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

🔴SERWER DISCORD RG

Discord

Super Mario Bros. – amerykańsko-brytyjski film przygodowy z gatunku science fiction z 1993 roku, luźnie bazujący na grze pod tym samym tytułem. Jest to pierwszy film pełnometrażowy stworzony na podstawie gry wideo[9]. Reżyserami filmu byli Rocky Morton i Annabel Jankel, scenarzystami Parker Bennett, Terry Runté oraz Ed Solomon. Za dystrybucję odpowiedzialne było Buena Vista Pictures poprzez Hollywood Pictures. Fabuła opowiada o braciach Mario (Bob Hoskins i John Leguizamo) i ich wyprawie celem uratowania księżniczki Daisy (Samantha Mathis) z dystopijnego równoległego świata, rządzonego przez bezwzględnego Prezydenta Koopa (Dennis Hopper).

Po uzyskaniu licencji twórczej od Nintendo, scenarzyści wyobrażali sobie film jako wywrotową komedię z „dziwnym i mrocznym” tonem, mającą wpływy z Pogromców duchów (1984) i Czarnoksiężnika z Oz (1939). Fabuła była inspirowana głównie grą Super Mario World (1990), a także elementami z baśni i współczesnej kultury amerykańskiej. Produkcja miała innowacyjny wpływ oraz wprowadziła techniki tworzenia filmów, które obecnie są uznawane za zasadnicze przy przejściu z praktycznych do generowanych komputerowo efektów specjalnych, m.in. wykorzystując oprogramowanie Autodesk Flame. Nagrywanie scen trwało od maja do lipca 1992 roku.

Wydany 28 maja 1993 r., film stał się klapą pod względem recenzji jak i zarobków, odnosząc zysk na poziomie 38,9 miliona dolarów przy budżecie sięgającym 42–48 milionów. Film spotkał się z nieprzychylnymi opiniami krytyków, którzy wytknęli chaotyczną narrację, zauważalny brak wierności z materiałem źródłowym i niespójność; chwalono innowacyjne efekty specjalne, podejście artystyczne i grę aktorską obsady. Zdaniem Shigeru Miyamoto, twórcy serii Mario, film zbytnio próbował naśladować gry zamiast być dobrą produkcją.

*Dotychczasowe Odcinki Weź Przewiń:*

_Trylogia lepsza od oryginalnych Gwiezdnych Wojen? Powrót do Przyszłości_

_Star Trek: Strange New Worlds – Czy udało się odbić od dna?_

_Indiana Jones – kultowa trylogia ery VHSów, którą pamiętasz z Sylwestrów w TVP_

_Człowiek Demolka – Film, który przewidział wszystko!_

_Krótkie Spięcie – Kiedyś to były roboty, teraz nie ma robotów…_

_Martwe Zło – Dowiecie się skąd Duke Nukem ukradł teksty_

_Niedościgniony klasyk kina hakerskiego – Gry Wojenne – WarGames_

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:
https://retrogralnia.pl

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Muzeum Gry i Komputery

🎵 Muzyka w tle:
https://youtube.com/c/momentvm