I oto przed nami kolejne pytanie, które wydawać się by mogło ma prostą odpowiedź – czy bajt ma zawsze 8-bitów? Na a jeśli nie ma 8-bitów, to ile bitów mieć może?

➡️ Czym są karty perforowane:

➡️ Co to oznacza, że komputer jest 8/16/32-bitowy?

Zapraszam na kolejny film z cyklu – Retro, jak to działa? – gdzie możecie poznać podstawy działania komputerów, konsol i informatyki.

? ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1

?SERWER DISCORD RG
https://discord.gg/D23KAKx

Dawno dawno temu nim powstały pierwsze “prawdziwe “komputery istniały już maszyny przetwarzające dane, czy to dla celów statystycznych, czy to dla biznesowych, czy księgowych. Pracowały one już pod koniec XIX wieku

Maszyny te operowały najczęściej na danych umieszczanych w nich za pomocą kart perforowanych. Papierowego nośnika danych, o którym zrobiłem kiedyś całkiem fajny film.

Warto jednak wiedzieć, że już w roku 1980 karty takie i maszyny obliczające dane statystyczne wykorzystano do powszechnego spisu ludności USA.

Za pomocą kart można było wprowadzać dane składające się ze znaków alfanumerycznych. Innymi słowy można było na nich zapisać cyfry, litery i kilka znaków specjalnych, takich jak kropka, przecinek, czy znak zapytania. Zestaw ten był jednak ograniczony, np.na początku na kartach nie rozróżniano wielkości liter.

Gdy nastał czas komputerów – co oczywiste – te same dane, które znajdowały się na kartach należało umieścić w pamięci. Nic dziwnego, że jednym ze sposobów jej podziału stał się właśnie podział na porcje zwane znakami (z angielskiego char)i i mieszczące dokładnie jeden znak alfanumeryczny.

Potem pojawiły się bajty…

✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia

✅ STRONA:

Strona Główna

✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:

Strona Główna

✅ Patronite Kanału
https://patronite.pl/RetroGralnia

#Bajt #Informatyka