Lata ‘70 to dekada szybkiego rozwoju technik informatycznych. Rewolucja ta nie mogłaby mieć miejsca bez jednego krytycznego elementu – taniego i wydajnego mikroprocesora dla mas, jakim był MOS 6502 stworzony przez take osoby, jak Chuck Peddle i Bill Mensch.
💰 WSPARCIE:
https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow/join
🔴 ZASUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ!
https://www.youtube.com/retrogralniapl?sub_confirmation=1
🔴SERWER DISCORD RG
W sierpniu 1974 w Motoroli zatrzęsła się ziemia. 7 chwilę później już 8 inżynierów z grupy 17 odpowiedzialnych za projektowanie procesora 6800 opuściło swoją macierzystą firmę i przeszło do konkurencyjnego MOSa.
Prace nad nowym procesorem ruszyły z kopyta. Najważniejszym założeniem było drastyczne zmniejszenie ilości tranzystorów z jakich miałby się on składać. Procesor, a więc i jego działanie, musiało być więc w wielu miejscach uproszczone.
Usunięto między innymi jeden z dwóch akumulatorów z jednostki arytmetyczno-logicznej. Akumulator, czyli rejestr odpowiedzialny za przechowywanie wyników głównych operacji w procesorze. Z dwóch obecnych w 6800 pozostał tylko jeden.
Dodatkowo, co najważniejsza, skrócono i uproszczono rozkazy, jakie mógł wykonywać procesor. Uważa się, że dzięki temu mimo braku zmiany taktowania, które wynosiło nadal około 1 MHz MOS był nawet 4 razy szybszy w realnym użyciu, bo wykonanie poleceń zajmowało mu po prostu dużo mniej czasu.
Od początku planowano wydanie dwóch wersji procesora z serii 6500: 6501 i 6502
Pierwszy z nich mógł być bezpośrednio umieszczony w slotach przeznaczonych do tej pory dla procesora Motorola 6800, gdyż posiadał kompatybilny z nim układ pinów, drugi miał posiadać wbudowany oscylator zegarowy i być zgodny z peryferiami do 6800, ale posiadać już inne wejścia i wyjścia. Rzecz jasna procesory te nie były programowo zgodne z 6800, gdyż posiadały zupełnie inną listę rozkazów.
Po fazie planowania i projektowania, w który zaangażowani byli głównie Chuck Peddle oraz dwaj kolejni byli pracownicy Motoroli Rod Orgill i Wil Mathys rozpoczął się żmudny proces zamieniania projektów na szablony, z których można bezpośrednio produkować procesory.
W proces projektowania procesora był bardzo zaangażowany jeden z inżynierów, którzy przeszli z Motoroli to MOS. Był to Bil Mensch. To jego nazwisko można znaleźć na patentach związanych z procesorem 6800 i to właśnie on bezpośrednio projektował wersję procesora 6502.
Projektem procesora 6501 zajął się natomiast Rod Orgill. W trudną pracę tworzenia fizycznego układu byli również zaangażowani Harry Bawcom, Mike Janes oraz Sydney-Anne Holt.
By dokończyć wymienianie wszystkich głównych twórców procesorów 6500 musze wspomnieć jeszcze dwa nazwiska Terrego Holdta oraz Walt Eisenhower – również byłych pracowników Motorololi, pierwszy był między innymi za rozwój oprogramowania, drugi zajmował się rozwojem technologii samego procesu tworzenia procesorów.
Procesory z serii 6500 pojawiły się w sprzedaży na wystawie Wescon Trade Show w San Francisco 16 września 1975. To znaczy nie pojawiły się w sprzedaży na samej wystawie, bo na miejscu okazało się, że na samej wystawie nie można nic fizycznie sprzedawać. Klienci byli więc przekierowywani do znajdujacego się niedaleko hotelu w którym mieszkała ekipa z MOS.
Tam można było zakupić procesory 6501 i 6502 za odpowiednio za 20 i 25$. Były one wyciągane z wielkich słoików wypełnionych po brzegi. Klienci nie wiedzieli jednak, że dolna połowa słojów była wypełniona popsutymi czipami. Twórcy procesora po prostu chcieli sprawić wrażenie, ze jest on już w seryjnej produkcji – bo wyglądało to marketingowo lepiej.
Dodatkowo za 10$ można było kupić pełną dokumentację opisującą działanie procesora, w tym 55 instrukcj. Pracownicy MOS dodatkowo sami zachęcali do kopiowania dokumentacji, która miała stać się szeroko dostępna dla każdego, a nie być kolejnym produktem do sprzedaży
MOS zrobił wszystko, żeby przekonać do siebie przyszłych nabywców. Co ciekawe w rozdawanych broszurkach reklamowych musiał zawrzeć zapewnienie, że cena 20-25$ za procesor to naprawdę nie żart
✅ FACEBOOK:
http://www.FB.com/RetroGralnia
✅ STRONA:
✅ MUZEUM GRY I KOMPUTERY MINIONEJ ERY:
Wybrane Źródła:
– Oral History of Chuck Peddle, https://www.youtube.com/watch?v=enHF9lMseP8
– Oral History of William David „Bill” Mensch Jr., https://www.youtube.com/watch?v=Ne1ApyqSvm0
– Team 6502, https://www.team6502.org/
– Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_6502
– http://www.6502.org/
– http://www.Commodore.ca
#Mos6502#RetroGaming #TheGameIsNotOver