Projekt Galaga 88, część 1

3

Zacznę tak, jak zaczyna każdy „dziadek”: Dawno temu we Wrocławiu na Hali Targowej na 1 piętrze stał automat arcade.

Rodzice przechodząc obok wiedzieli, że należy bardzo mocno trzymać swoje pociechy, bo jeśli tyko potrafiły chodzić, to widząc chmarę swoich rówieśników tak mocno wpatrzonych w coś na ekranie, musiały nawiać i tam się znaleźć. Tak też było ze mną – nawiałem.

Po dopchaniu się w końcu do tej dziwnej szafki z ekranem (w asyście słownych i nie tylko słownych utarczek) wszystko stało jasne, to gra – i to jaka – „Galaxian”: Jesteś dowódcą statku lecącego gdzieś w gwieździstych przestworzach i odpierającego podstępne ataki kosmicznych stworów.

Galaga - War Games

Galaga – War Games

Nic więcej nie potrzeba. Obserwacja jaką monetą trzeba dysponować, odwrót na pięcie do rodziców i po powrocie nerwowe czekanie na swoja kolej, żeby po chwili lecieć w kosmicznych przestworzach.

Zabawa cudowna niestety zakończona, jak to bywało zwykle, dość szybkim napisem GAME OVER. W sumie właśnie sobie uświadomiłem, że to pierwsze słowa po angielsku, które z racji swojej silnej wymowy zapamiętałem i zrozumiałem – kończyły świetną zabawę.

Galaga

Galaga

Myślę, że każdy po wyjściu z takiego miejsca marzył, by mieć taki automat na wyłączność. By codziennie móc za darmo eksterminować obcych w gwiezdnych przestworzach. Na szczęście wkrótce nastąpiły czasy domowych komputerów i dzięki temu każdy z nas miał swojego prywatnego arkada, nie raz dzieląc się nim z kolegami.

Galaga 88 - Ulotka

Galaga 88 – Ulotka

Przyznam się jednak, że wspomnienie tego podniszczonego automatu nie raz wywoływała uśmiech na mojej twarzy.

Po wielu latach na jednej z giełd przykuł moją uwagę stos elektroniki. Po obejrzeniu, cóż to takiego, uświadomiłem sobie, że mam przed sobą płytę główna z grą GALAGA 88!

Jest to trzeci arkadowy singiel Galaxiana – po Galadze i Galapusie, wydany przez Namco w roku 1987. O wiele bardziej rozbudowany od Galaxiana.

Oczywiście nie oparłem się zakupowi! Może będę miał swojego prawie Galaxiana i przy okazji jakiejś wspólnej imprezy będziemy mogli przy nim stanąć i wypełnić ścianę sławy swoimi inicjałami.

cdn.

Płyta Galaga 88

Płyta Galaga 88

Podziel się.
 • norbert

  Super temat – gratulacje! Nie widzieć czemu temat oryginalnego hardwaru arcade (płyty pcb, cabinety) jest tak marginalnie traktowany na polskich serwisach poświęconych retro grom.
  Gry arcade w krajowym wydaniu sa widziane głównie przez pryzmat emulatorów…Szkoda – Brakuje lokalnego odpowiednika shmups.system11.org A propos – na jakiej giełdzie dorwałeś takie cacko?

  • Artur Sonda Ciemiega

   Bardzo fajnie że temat się spodobał, już niedługo dalsza część co mnie bardzo cieszy. Płyty odnalezione na Giełdzie Elektronicznej we Wrocławiu, miały zostać zmielone jako złom. Pozdrawiam.

   • norbert

    Teraz najfajniej byłoby znaleźć oryginalny i kompletny cabinet do tego programu (albo skompletować z oryginalnych elementów) – wtedy razem to będzie prawdziwa perełka i powrót do dzieciństwa. Własnoręcznie wykonana buda to jedynie paździerzowy substytut – już lepiej podłączyć oryginalną płytę pod MAKa/SUPERGUNa i grać z pcb przed domowym TV. Jeżeli masz inne oryginale programy arcade, a być szukasz jakiś konkretnych tytułów – daj znać – mam całkiem sporą kolekcję i okaże się, że będzie to pole do ewentualnej wymiany. Pozdrawiam serdecznie. PS. Może oryginalne programy arcade to dobry pomysł na nowy dział Forum?

Bądź na Czasie z RetroGralnią

Bądź na Czasie z RetroGralnią

Dołączając do naszej listy subskrybcyjnej będziesz otrzymywać informację o imprezach, na których możesz nas spotkać, o nowych filmach na naszym kanale, a także będziesz mógł brać udziała w specjalnych konkursach dla naszych subskrybentow!.

Dziękujemy za subskrypcję!